تبلیغات
یزدان سالاری - مشائی از تولد تا...
تاریخ : پنجشنبه 29 اردیبهشت 1390 | 08:15 ق.ظ | نویسنده : شهلا بهمن آبادی
 
 
 
اسفندیار رحیم مشایی در ۱۳۳۹ در رامسر متولد شد. او در زمان پیروزی انقلاب ۱۸ سال داشت. اما بیشتر فعالیتهای مشایی به بعد از انقلاب مربوط میشود. وی پیش از تاسیس وزارت اطلاعات به سیستم امنیتی-اطلاعاتی مانند سپاه پیوست.رحیم مشائی در اطلاعات سپاه رامسر به فعالیت پرداخت. وی سپس به دلیل بحرانی که اوایل انقلاب علی ‏الخصوص در سال‌های ۵۸ تا ۶۱ گریبان مناطق کردنشین را گرفته بود، به دعوت سردار محمدرضا نقدی به کردستان رفت تا در ‏سمت معاون اطلاعات واحد کومله اطلاعات سپاه مستقر در قرارگاه حمزه سیدالشهداء شروع به فعالیت کند. حسین الله کرم درباره آشنایی ‏احمدی نژاد و مشائی می‌نویسد: «احمدی‌نژاد فرماندار خوی بود و مشایی عضو شورای ویژة ‏تأمین استان. این آشنایی ‏سبب گشت تا بعدها احمدی‌نژاد(شهردارتهران) به سبب شناختی که از سبک کار فرهنگی موفق ‏او در کردستان داشت او را به ‏سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران فراخواند.» ‏در زمان تصدی «محمد محمدی ری شهری» بر وزارت اطلاعات، وی مسئولیت «مناطق بحرانی کشور» و را عهده دار ‏بود. او همچنین از موسسین «موسسه مطالعات علمی» (در سال ۷۶) وابسته به وزارت اطلاعات است که عمده فعالیت اش ‏تحقیق و پژوهش و ارائه راهکار در خصوص مسائل قومیت‌های ایرانی، شناخت بیشتر آنان و همبستگی ملی است. ‏وی سپس به وزارت کشور رفت و در دوران تصدی علی محمد بشارتی مدیرکل اجتماعی وزارت کشور شد و از آنجا ‏به رادیو پیام و سپس به شهرداری منتقل شد.
 
 
 
 
‏اسنفدیار رحیم مشائی با آغاز به کار دولت نهم و به دلیل آشنایی پیشین رئیس جمهوری با وی، در بدنه دولت جذب ‏شد و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را عهده دار شد. وی همچون غلامحسین الهام ‏چندین شغل دارد؛ رییس مرکز مطالعات جهانی شدن، جانشین رئیس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، ‏عضو شورای نظارت بر صداوسیما، عضو شورای فرهنگی دولت، نماینده رئیس جمهور در شورای نظارت بر ‏سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، عضو کمیسیونهای اقتصاد وفرهنگی دولت و در آخر ریاست کمیته ‏عالی در مورد طرح خط لوله گاز ایران-پاکستان-هند، از جمله این مشاغل است. رحیم مشائی همچنین عضو هیأت ‏مدیره موسسه «رایانه شهر» است. مدیر عامل این موسسه که در زمینه‌های مختلف علوم کامپیوتری فعالیت می‌کند ‏فردی به نام «خسرو کاظم آذربایجان» است و مشائی در کنار افرادی چون حمید بقایی، کاظم کیاپاشا، مجیدرضا ‏ربیعی و...، هیأت مدیره آن را تشکیل می‌دهند‏. ‏ رحیم مشائی از حجاب گرفته تا مسائل اتمی صاحب نظر است. حتی ‏گفته می‌شود بسیاری از اقدامات احمدی نژاد با هدایت و نظر مشائی است.
مشایی در دورانی که به همراه محمود احمدی نژاد به صحنه سیاست آمد در بعضی از جاها با سخنرانی ها و کارهایی صدای خیلی ها را در آورد . حتی اصولگرایان انتقاد زیادی در مورد حضور دائمی او در کنار رییس جمهور دارند. حضور مشایی در مجلس رقص در ترکیه - صحبتهای او در ۱۳۸۷ در مورد اسرائیل-صحبت در مورد مکتب ایرانی شاید بخشی از حاشیه های رحیم مشایی باشد . اما به نظر میرسد بیشترین تاثیر مشایی در تصمیمات احمدی نژاد در عزل منوچهر متکی به چشم آمد و همه بر این موضوع تاکید کردن که این تصمیم با نظر مشایی بوده است. این روزها هر خبری نزدیک به احمدی نزاد و دولت با مشایی گره میخورد و او هم بدش نمی آید همیشه تیتر یک اخبار باشد. در این روزها که محمود احمدی نژاد از بازگشت حیدر مصلحی به وزارت اطلاعات دل خوشی ندارد و برخی از واحدهای خبری از حاضر نشدن او در محل کارش مینویسند باید ببینیم آیا در این جریان هم پای مشایی به میدان باز میشود یا خیر؟ فردی که شاید در انتخابات بعدی نماینده احمدی نژادی ها باشد!
 
 
با تشکر از آقای قاسم بهمن آبادی
 


  • دانلود فیلم
  • خرید vpn