تبلیغات
یزدان سالاری - اپوزیسیون
تاریخ : دوشنبه 12 دی 1390 | 07:52 ق.ظ | نویسنده : شهلا بهمن آبادی

 اپوزیسیون در زبان فرانسه به معنای "مخالف" است اما در معنای وسیع تر یعنی کوشش اتحادیه ها ،حزب ها ،دسته ها و افراد برای دستیابی به هدف هایی مخالف هدفهای دارندگان قدرت سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی خواه با استفاده از شیوه ی پارلمانی و یا سایر روش ها.

در برخی نظامهای حکومت پارلمانی اپوزیسیون به موجب قانون اساسی به رسمیت شناخته می شود و در پارلمان گروهی تشکیل می دهد که به حکومت یا دولت وابسته نیست و از آن حمایت نمی کند اما خود را به یک قانون اساسی وفادار می داند.

اپوزیسیون پارلمانی مطابق شرایط تعیین شده در قانون اساسی بر کار حکومت نظارت مستقیم دارد و افکار عمومی را در جریان می گذارد. مهمترین وظیفه ی اپوزیسیون آن است که به انتخاب کنندگان امکانات انتخاب دیگری را نشان دهد و از این طریق امکان انتخابات درست تر را فراهم کند. اپوزیسیون در واقع مظهر حکومت احتمالی آینده است و جزء مکمل نظامهای پارلمانی در کشور های سنتی لیبرال است که معمولا دو حزب اصلی در آن وجود دارد که به نوبت نقش حاکم و اپوزیسیون را به عهده می گیرند.

در نظامهای تک حزبی اپوزیسیون به صورت قانونی و رسمی وجود ندارد و در این نظامها هرگونه مخالفت با حزب و دولت حاکم مخالفت با نظم عمومی و قانون اساسی شمرده می شود.در آمریکا به علت وجود نظام ریاست جمهوری این امکان وجود دارد که اکثریت پارلمانی از یک حزب باشد و رییس جمهور از حزب دیگر ،در نتیجه در ایالات متحده اپوزیسیون به عنوان یکی از نهادهای مربوط به قانون اساسی وجود ندارد.

نخستین اپوزیسیون سیاسی در در قرن 18 در انگلیس با دو گروه ویگ ها و توری ها پدید آمد که از نظر منشاء اجتماعی اختلاف اساسی نداشتند و در بسیاری از موارد مخالفت های بین آنها جنبه ی شخصی داشت و نه سیاسی.

در نهایت می توان گفت اپوزیسیون وسیله ای موثر برای نظارت بر قوه ی مجریه است.  • دانلود فیلم
  • خرید vpn