تبلیغات
یزدان سالاری - سه جنگ اخیر غزه: پیامدها و آموخته های حماس و اسراییل

 

نویسنده: شهلا بهمن آبادی

منتشر شده در روزنامه مردم سالاری

غزه طی یک دهه اخیرسه بار مورد هجوم بی رحمانه رژیم صهیونیستی قرار گرفته است ،اولین حمله در 2008 رخ داد که 22روز به طول انجامید و با تقاضای آتش بس رژیم صهیونیستی و پذیرش آن از سوی حماس پایان یافت. دومین منازعه در نوامبر 2012 اتفاق افتاد و پس از هشت روز آتش بس برقرار شد و سومین درگیری در بامداد روز سه شنبه 17 تیر آغاز شد و همچنان ادامه دارد.در این نوشتار درصددیم با بررسی شرایط غزه و مقاومت در سه جنگ اخیر و درنظر گرفتن توان نظامی و اهداف اسراییل دستاوردها و پیامدهای سه جنگ را برای طرفین مورد بررسی قرار دهیم.

منطقه غزه:

غزه واقع در جنوب غربی فلسطین سرزمینی است با حدود 360 کیلومتر مربع مساحت و 41 کیلومتر طول که عرض آن بین 5 تا 15 کیلومتراست و با جمعیت تقریبی یک میلیون و 500 هزار نفر دارای 51 کیلومتر مرز با اسراییل و8 کیلومتر با مصر است.در این مرزها 6 گذرگاه وجود دارد که 5 گذرگاه به خاک فلسطین اشغالی مربوط می شود و گذرگاه رفح نیز در مرز مصر با غزه قرار دارد.

آغاز جنگ 22 روزه:

جنگ اول غزه با تهاجم هوایی اسراییل در 27 دسامبر 2008 آغاز و به مدت 22 روز به طول انجامید.در این مدت قطعی برق ،محاصره اقتصادی و فقر گسترده از محبوبیت حماس در غزه نکاست و در نهایت شکست محاصره غزه نشان داد نمی توان حماس را در عرصه ی سیاسی فلسطین نادیده گرفت.اهداف اسراییل ازشروع جنگ 22 روزه را می توان در چند مورد زیر خلاصه کرد:

_ از بین بردن یا حداقل کاهش محبوبیت مقاومت به رهبری حماس و تقویت تشکیلات خودگردان به رهبری محمود عباس، طی این جنگ نوک پیکان اسراییل نوار غزه (تحت نفوذ حماس) را نشانه رفته بود در حالی که کرانه باختری (تحت نفوذ فتح) آرام بود.

_ نابودی زیر ساختها و ساختار سازمانی و تشکیلاتی حماس و کشتار یا دستگیری کادرها و اعضای این سازمان و انتقال آنها به زندان ها و اردوگاههای از پیش طراحی شده

_ نابودی توان موشکی حماس

_ احیاء اعتماد به نفس از دست رفته  سیاستمداران و ارتش شکست خورده خود در جنگ 33 روزه با پیروزی بر غزه

خسارات طرفین درگیری:

آفی فاکسمن (روزنامه نگارو کارشناس رژیم صهیونیستی در امور نظامی) پس از جنگ 22 روزه طی مقاله ای در روزنامه معاریو نوشت: رسانه های رژیم صهیونیستی به شمار کشته ها و زخمی های خود اشاره نمی کنند تا روحیه مبارزان فلسطینی بالا نرود و نظامین اسراییلی روحیه خود را از دست ندهند.

اما با وجود سانسور اسراییل و جلوگیری از انتشار آمار تلفات خود ،؛مقاومت با انتشار بیانیه ای اعلام داشت در جنگ 22 روزه حداقل 356 اسراییلی به هلاکت رسیده و بیش از 1300 تن زخمی شده اند.(1)

این جنگ برای فلسطین نیز طبق آنچه مرکز آمار فلسطین اعلام کرده بیش از یک میلیارد دلار هزینه دربر داشت و حدود 1400 نفر کشته و بیش از 5 هزار و 300 نفر زخمی برجای گذاشت. طی این مدت بیش از 20 هزار ساختمان مسکونی به واسطه بمباران اسراییل تخریب و حدود 4 هزار واحد به طور کامل منهدم شدند که در بین آنها 48 ساختمان دولتی ،30 کلانتری ،18 مدرسه و 3 کلینیک به چشم می خورند.(2)

 

جنگ هشت روزه : اهداف و پیامدها

جنگ هشت روزه از 24 آبان سال نود و یک با ترور فرمانده گردان های عزالدین قسام،شاخه نظامی حماس یعنی احمد الجعبری آغاز شد. وی مسئول ربودن گلعاد شالیت سرباز اسراییلی و مبادله آن با هزاران فلسطینی بود.انگیزه های اسراییل از شروع این جنگ عبارتند از :

_ تلاش نتانیاهو برای امنیتی کردن فضای انتخاباتی سال 2013 و کسب آراء بیشتر

_ تلاش جهت حذف سران و تسلیحات مقاومت

_ ارزیابی توان تسلیحاتی ،موشکی و دفاعی خود و حماس

_ بمباران تونل های مرزی غزه جهت جلوگیری از ورود کالا و تسلیحات به این منطقه

_ سنجش واکنش دولتهای جدید اسلام گرای روی کار آمده در منطقه در قبال تحولات فلسطین

_ خنثی نمودن تلاش فلسطین برای اخذ عضویت ناظر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

پیامدها و دستاوردها:

پیامد این جنگ برای اسراییل خسارت یک میلیارد و دویست هزار دلاری و مهاجرت معکوس اسراییلی ها به نقاط دیگر جهان بود.آوی دیختر درخصوص خسارات مالی اعلام کرد هزینه ردیابی و مهار موشک های مقاومت ازطریق سامانه موشکی گنبد آهنین در هشت روز جنگ بالغ بر 25 تا 30 میلیون دلار بوده است.

با این حال اسراییل طی 8 روز جنگ 980 سامانه شلیک موشک ،140 تونل ،42 اتاق عملیات و 26 پایگاه ساخت و ذخیره تجهیزات نظامی مقاومت را منهدم و 30 نفر از فرماندهان مقاومت از جمله الجعبری، مسامح ،ابوجلال ،القاضی و ... را به شهادت رساند.(3)

همچنین رژیم صهیونتیستی 1200 نقطه در غزه را بمباران و 200 خانه مسکونی و 42 ساختمان اداری حماس و وزارت کشور و برخی مقرهای امنیتی حماس را منهدم کرد و سبب آسیب دیدگی 800 خانه ،شهادت 163 نفر ،زخمی شدن 1200 نفر و تحمیل خسارت 2/1 میلیارد دلاری به غزه شد.(4)

دستاوردهای حماس:

در این جنگ حماس نشان داد با توجه به پیشرفت های نظامی خود و کمک های تسلیحاتی ایران توان مقاومت در برابر حملات رژیم صهیونیستی را دارد.این گروه توانست با به دست آوردن شماره تلفن های 500 افسر اسراییلی و هشدار به آن ها بر ذهنیتشان تاثیر گذارد.

به علاوه موفق به به نمایش گذاشتن توان موشکی خود ،برجسته نمودن نقش خود و تضعیف فتح به عنوان گروه سازش کار ،تحمیل شروط آتش بس بر اسراییل و بازگشایی گذرگاه ها برای تردد افراد و کالاها شدو اجلاس وزرای خارجه کشورهای عربی حملات اسراییل را محکوم نمود و در بیش از 40 کشور جهان تظاهرات در حمایت از مردم مظلوم فلسطین برگزار شد و برای اولین بار نخست وزیر مصر و وزیر خارجه تونس به غزه رفته و با مردم فلسطین همدردی کردند و زمینه برای عضویت فلسطین در مجمع عمومی ملل متحد فراهم شد.

جنگ سوم غزه :خسارات و پیامدها

نیروی هوایی اسراییل حملات نظامی گسترده خود را از بامداد سه شنبه (17 تیر) تحت عنوان سخره سخت شروع کرد که با مقاومت گروه های فلسطینی تحت عنوان " بنیان المرصوص و العصف الماکول" مواجه شد.طی یک هفته از آغاز جنگ اسراییل بسیاری از مناطق مسکونی ،مراکز درمانی ،مساجد و... را مورد اصابت قرار داد که بیشتر قربانیان این حملات طبق اعلام یونیسف کودک هستند. تا کنون و با گذشت بیش از دو هفته از آغاز جنگ اسراییل بیش از 440 بار غزه را زیر آتش گرفته است که موجب آوارگی بیش از 15 هزار خانه و آوارگی و مجروحیت بسیاری از مردم مظلوم این منطقه شده است.

در مقابل اقدامات وقیحانه و بی رحمانه ی رژیم صهیونیستی ،مقاومت توانست تل آویو،دیمونه و بن گورین را بمباران کند.در این جنگ مقاومت از موشک های آر- 160 ، جی – 80 ،براق – 70 ،با برد 75 تا 150 کیلومتر و با کلاهک 90 تا 175 کیلوگرمی استفاده کرد. اما اقدام شگفت انگیز حماس به پرواز در آوردن موشک ابابیل 1 بر فراز وزارت جنگ رژیم صهیونیستی با وجود بهره گیری اسراییل از به روز ترین سیستم های امنیتی و دفاعی است.

خسارات طرفین :

میزان خسارت ناشی از عملیات صخره سخت تنها در بخش شهری روزانه 14 میلیون دلار و در زمینه نظامی (شامل پرواز های هوایی ،سامانه ضد موشکی گنبد آهنین ،فراخوان نیروهای ذخیره و...) 300 میلیون دلار و خسارت بورس تل آویو نیز 15 میلیارد دلار تخمین زده شده است.درحالی که اسراییل بیشتر به لحاظ مالی متضرر می شود ،مردم فلسطین بیشترین تلفات جانی را متحمل می شوند.

از آغاز جنگ تاکنون حماس توانسته علاوه بر مقاومت مقتدرانه یک نظامی صهیونیست به نام شائول آرون را به اسارت بگیرد و 21 صهیونیست را به هلاکت رسانده و عده زیادی از نظامیان آنها را مجروح کند.

فی المجموع:

اگر معیار برتری در صحنه نبرد را کارایی تسلیحات و کمیت و کیفیت ابزار جنگی و وارد آوردن خسارات و تلفات بسیار بر طرف مقابل بدانیم برتری از آن اسراییل است اما اگر معیار پیروزی حقیقی را دفاع شرافتمندانه از مردم مظلوم یک سرزمین با وجود امکانات و تسلیحات اندک بدانیم در این صورت پپروزی از آن مقاومت فلسطین طی دو جنگ گذشته و قطعا جنگ سوم است.

با این حال آنچه موجب تعجب و تاسف افکار عمومی جهان است کم توجهی و سهل انگاری مجامع جهانی و دولت های عربی – اسلامی نسبت به مسئله فلسطین است.در واقع دولت های عربی حاضرند برای حفظ استیلای غیر دموکراتیک خود بر مردمشان ،کشتار وحشیانه مردم مظلوم یک کشور را طی سالین متمادی نادیده بگیرند و یا در بهترین حالت به صدور بیانیه های ناکارآمد اقدام کنند و این درحالی است که افکار عمومی جهان به ویژه درکشور های عربی – اسلامی خواستار موضع گیری های قاطعانه تری در قبال غزه از سوی دولت هایشان هستند.امید است با بیداری وجدان سلاطین عرب شاهد وضعیت مطلوب تری برای مردم بی دفاع غزه باشیم.

1_ اهداف و پیامدهای جنگ 22 روزه رژیم صهیونیستی علیه غزه ،فصلنامه تحقیقات سیاسی و بین المللی ،شماره 2 ،تابستان 88

2_ نخستین ترازنامه مالی جنگ 22 روزه غزه منتشر شد، 1/11/87 ، دنیای اقتصاد

3_ جنگ هشت روزه غزه به روایت آمار و ارقام، 5/1/92 ،حامیان قدس

4_ ابعاد و دستاوردهای جنگ غزه ، معاونت پژوهش های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک ،علی جنتی ، شماره 24

آذر 91

 

http://mardomsalari.com/Template1/Article.aspx?AID=29495#196199

   • دانلود فیلم
  • خرید vpn