تبلیغات
یزدان سالاری - پادشاه عربستان و بحرین خواستار حمله به ایران/ایران دشمنانش را بشناسد

به گزارش سرویس بین الملل عبرت نیوز به نقل از بی بی سی ،ساعاتی پیش چند رسانه بین المللی بخش هایی از اسناد محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا را پس از دریافت از ویکی لیکس، منتشر کرده اند.روزنامه گاردین که این اسناد را دریافت کرده می گوید که ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، به طور محرمانه آمریکا را به بمباران تاسیسات اتمی ایران تشویق کرده بود.بر اساس این اسناد، دولت آمریکا سال گذشته برنامه ای برای جاسوسی درباره بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، دستیاران ارشد وی و نیز نمایندگان کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد راه اندازی کرده بود.بنا بر این اسناد، آمریکا به ویژه می خواسته است بداند که موضع بان کی مون درباره ایران و برنامه هسته ای این کشور و نیز موضع چین و روسیه درباره تحریم ایران و نیز وضع حقوق بشر در ایران چیست؟

ویکی لیکس از چند روز پیش گفته بود که قصد دارد بیش از ۲۵۱ هزار سند محرمانه که بیشتر آنها پیام های دیپلماتیک سفارتخانه های آمریکا در کشورهای دیگر هستند را افشا کند.روزنامه نیویورک تایمز این اسناد را "روایت محرمانه رابطه ایالات متحده با جهان در عصر جنگ و تروریسم" توصیف می کند.

به نوشته نیویورک تایمز، آمریکا از سال ۲۰۰۷ میلادی به طور محرمانه تلاش کرده که نظر مساعد پاکستان برای انتقال اورانیوم با غلظت بالای یک راکتور هسته ای تحقیقاتی اش به خارج از این کشور را جلب کند اما تا کنون موفق نبوده است.کاخ سفید روز یکشنبه با صدور بیانیه ای اقدام ویکی لکیس را "خطرناک" توصیف و به شدت محکوم کردبه نوشته نیویورک تایمز، آمریکا و کره جنوبی سناریوی احتمالی سقوط دولت کره شمالی و متحد شدن دو کره را بررسی کرده و سفیر آمریکا در سئول به واشنگتن پیشنهاد کرده بود که مشوق های اقتصادی به چین می تواند که به جلب حمایت پکن از اتحاد دو کره کمک کند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه به ویکی لیکس هشدار داد که انتشار حدود ۲۵۰ هزار سند محرمانه بر اساس قوانین این کشور غیرقانونی است و همکاری ایالات متحد با کشورهای دیگر را تضعیف و جان افراد را به خطر خواهد انداخت.

نیویورک تایمز می گوید که بسیاری از این اسناد محرمانه نیست و هیچ یک به عنوان "فوق سری" طبقه بندی نشده است.

به نوشته این روزنامه، حدود ۱۱ هزار نسخه از این اسناد "سری" هستند.نیویورک تایمز از قول اسناد سفارت آمریکا در کابل می نویسد که معاون ریاست جمهوری افغانستان سال گذشته در سفر به امارات متحده عربی ۵۲ میلیون دلار وجه نقد حمل می کرده که معلوم نبود از چه منبعی دریافت و چگونه آن را هزینه کرده است. دولت افغانستان این اتهام را رد می کند.

 

نیویورک تایمز با استناد به یک پیام دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا می نویسد که شهروندان عربستان سعودی همچنان بزرگ ترین حامی مالی شبکه القاعده در خاورمیانه هستند و دولت قطر در زمینه مبارزه با تروریسم "بدترین" عملکرد را در منطقه داشته است.

بر اساس این اسناد، سفارت آمریکا در پکن مطلع شده بود که کمیته مرکزی حزب کمونیست چین دستور هک کردن شماری سیستم کامپیوتری گوگل در این کشور را صادر کرده بود. دولت چین این اتهام را رد می کند.در عین حال به گزارش خبرگزاری ها، وبسایت ویکی لیکس، توسط روزنامه های نیویورک تایمز و گاردین، دور تازه ای از اسناد محرمانه را منتشر کرده است.

بنا بر گزارش ها ، این اسناد مربوط به رهبران جهان و اطلاعات حساس درباره ی تروریسم و تکثیر سلاح های هسته ای است. به نوشته روزنامه انگلیسی گاردین در بخشی از این اسناد آمده که پادشاه عربستان بارها از آمریکا خواسته تا برای توقف برای هسته ای جمهوری اسلامی، به ایران حمله کند.وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اقدام ویکی لیکس را محکوم کرده و افزوده که اقدامات پیشگیرانه دراین باره را افزایش خواهد داد.به گزارش رادیو فردا در این اسناد به «توصیه‌های پیاپی» پادشاه عربستان «به ایالات متحده برای حمله به ایران جهت پایان دادن به برنامه جنگ‌افزارهای اتمی‌» اشاره شده است.

در یادداشت‌هایی که ویکی‌لیکس مدعی شده متعلق به سفارتخانه‌های آمریکا در خاورمیانه است، پادشاه عربستان به آمریکا می‌گوید: «سر مار را قطع کنید.»در این اسناد همچنین آمده که پادشاه عربستان سعودی گفته است که با آمریکایی‌ها همکاری می‌کند تا جلوی نفوذ ایران در عراق را بگیرد؛ اقدامی که بنا بر این اسناد «یک اولویت استراتژیک برای پادشاه و دولتش» محسوب می‌شود.

برپایه این اسناد، پادشاه عربستان درخواست حمله به ایران را در جریان دیدار ماه آوریل سال ۲۰۰۸، با رایان کروکر، سفیر آمریکا در عراق و ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده وقت نیروهایی آمریکایی در عراق مطرح ساخته است.ویکی‌لیکس مدعی شده است دو روز پس از این دیدار، عادل الجبیر، سفیر سعودی در واشینگتن به سفارت آمریکا در عربستان گفت: «او (پادشاه) به شما (آمریکایی‌ها) گفت که سر این مار را قطع کنید.»

در ادامه این یادداشت منتسب به وزارت خارجه آمریکا آمده است: «پادشاه، وزیر خارجه، شاهزاده مقرن، شاهزاده نایف،همگی موافقند که پادشاهی به همکاری با ایالات متحده برای جلوگیری و کم کردن نفوذ و خرابکاری ایران در عراق نیاز دارد.»پیش از این ویکی‌لیکس در هفته جاری صدها هزارسند و مدرک محرمانه آمریکا را انتشارمی دهد،پنتاگون بشدت نگران افشا و لو رفتن اسناد و اطلاعات این وزارتخانه است در مکاتبات منتشر شده مواردی در مورد دولت ایران و پرونده هسته‌ای این کشور به چشم می‌خورد. از جمله ملک عبدالله پادشاه عربستان بارها از آمریکا خواسته بود که برای متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران به این کشور حمله هوایی کند.

گزارش‌های مشابهی نیز در مورد دیگر کشورهای عربی و اسراییل وجود دارد.همچنین مقامات در اردن و بحرین نیز آشکارا برای توقف برنامه هسته‌ای ایران از هر اقدامی ، از جمله نظامی حمایت کرده‌اند. رهبران عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و مصر از ایران به عنوان "تهدیدی برای موجودیت" و "قدرتی که در پی جنگ با ماست" نام می برند.در بخش دیگری از این مدارک در مورد برنامه‌ی هسته‌ای ایران مواردی منتشر شده است.

همچنین اظهارنظرهای مختلف دیپلمات‌های آمریکایی در مورد بسیاری از رهبران کشورهای مختلف جهان منتشر شده است. به عنوان مثال آنگلاا مرکل، صدراعظم آلمان فردی محافظه‌کار و بدون خلاقیت نامیده شده و محمود احمدی نژاد همچنین. در این مدارک که به مکاتبات وزارت امورخارجه آمریکا مربوط می‌شود‌، در مورد گردون بروان، ولادیمیرپوتین و حامد کرزای نیز توصیفات نه چندان خوشایندی می‌تواند دید .  • دانلود فیلم
  • خرید vpn