تبلیغات
یزدان سالاری - موافقتنامه ی قضایی ایران و الجزایر
تاریخ : جمعه 3 دی 1389 | 09:26 ق.ظ | نویسنده : شهلا بهمن آبادی
تهران- هیات وزیران به منظور توسعه، تقویت روابط و گسترش همکاری های قضایی بین جمهوری اسلامی ایران و الجزایر به وزارت دادگستری اجازه داد نسبت به امضای موقت موافقتنامه همکاری قضایی در امور مدنی و تجاری بین دو کشور اقدام کند.

 وزارت دادگستری در این مصوبه مکلف شده است مراحل قانونی این موافقتنامه را تا تصویب نهایی پیگیری کند.
این موافقت نامه با هدف گسترش روابط دوستانه در تمام زمینه های منافع مشترک و تقویت همکاری های متقابل بین دو کشور در زمینه همکاری های قضایی در امور مدنی و تجاری امضا می شود.
همچنین طرفین متعهد می شوند بنا به درخواست هر طرف متعاهد، همکاری قضایی متقابل در امور مدنی و تجاری را طبق مفاد این موافقت نامه انجام دهند.
بر اساس این موافقت نامه، همکاری قضایی شامل ابلاغ و ارسال اوراق قضایی و غیرقضایی، اجرای اقدامات قضایی مانند استماع شهادت شهود و طرفین دعوا، اقدامات مربوط به کارشناسی یا تحصیل ادله، مبادله اسناد و مدارک احوال شخصیه افراد و هر شکل دیگری از اشکال همکاری قضایی که با قانون طرف درخواست شونده تعارض نداشته باشد.
همچنین طبق این موافقت نامه، اگر طرف درخواست شونده انجام همکاری قضایی را با حاکمیت، امنیت یا نظم عمومی کشورش مغایر تشخیص دهد از این همکاری امتناع می کند.
اتباع هر یک از طرفین در قلمرو طرف متعاهد دیگر در موارد مربوط به حقوق شخصی و مالی از حمایت قانونی یکسان همانند اتباع همان کشور برخوردار می شوند و اتباع هر یک از طرفین از آزادی مراجعه به مراجع قضایی طرف دیگر برای مطالبه حقوق خویش و دفاع از آن برخوردار می شوند.
بر این اساس هیچ یک از طرفین نمی تواند شهروندان طرف دیگر را در مرجع قضایی با هر عنوان به دلیل بیگانه بودن یا به دلیل نداشتن سکونت یا اقامت در آن کشور وادار به سپردن تامین کند.
این مصوبه از سوی 'محمدرضا رحیمی' معاون اول رییس جمهوری برای اجرا ابلاغ شد


  • دانلود فیلم
  • خرید vpn