تبلیغات
یزدان سالاری - رژیم صهیونیستی تنها متحد خود در جهان عرب را از دست خواهد داد

یک نشریه آلمانی با تاکید بر اینکه با سرنگونی مبارک، رژیم صهیونیستی تنها متحد خود در جهان عرب را از دست خواهد داد از نگرانی و ترس شدید اشغالگران قدس درباره منزوی شدن در منطقه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر نشریه "دی سایت" در تحلیلی نوشت : پایان دوران مبارک در مصر، اسرائیل را مجبور به در پیش گرفتن سیاست خارجی جدیدی خواهد کرد. اگر حسنی مبارک در مصر سقوط کند نخست وزیر اسرائیل تنها متحد عرب خود را از دست خواهد داد. این واقعیتی است که رژیم صهیونیستی به زودی باید خود را با آن روبرو کند.

نویسنده در ادامه با اشاره به حمایتهای گسترده رژیم مبارک از اسرائیل در طول دوران حکومت سی ساله اش نوشت : بدون مبارک نتانیاهو کاملا تنها خواهد شد.

 اردن تنها کشوری در منطقه است که همراه با مصر یک قرارداد صلح را با رژیم صهیونیستی امضا کرده است. اما به راستگراها در این رژیم دید انتقادی دارد. عبدالله دوم شاه اردن نیز در دو سال گذشته حتی یک دیدار هم با نخست وزیر اسرائیل نداشته است. از طرف دیگر اردن در حال حاضر به علت اعتراضات گسترده مردمی و جریانهایی که در این کشور رخ داده است بسیار با خودش مشغول شده است و اخیرا هم خبرهایی از سقوط دولت در این کشور به گوش رسیده است.

ترکیه نیز که چندی پیش به عنوان متحد شماره سه رژیم اشغالگر قدس در منطقه به شمار می رود؛ با روی کار آمدن رجب طیب اردوغان یک سیاست انتقادی را نسبت به اسرائیل در پیش گرفت. در این میان به خصوص حمله اسرائیل به نوار غزه در اواخر سال ۲۰۰۹ و حمله این رژیم به کشتی حامل مرسولات کمکی برای مردم غزه که به واسطه آن جمعی از فعالان صلح ترک کشته شدند روابط بین این دو را کم رنگ تر و متشنج تر کرد.

در این میان سیاست خارجی ترکیه حالا کشورهایی از جمله ایران و سوریه را که روابط نامطلوبی با اسرائیل دارند، مورد توجه قرار داده است.

نویسنده در ادامه با اشاره به موضع اخیر اوباما به حکومت مصر مبنی بر لزوم تسلیم شدن در برابر خواست مردم نوشت : چنین موضعی این نگرانی را در اسرائیل ایجاد کرده که آمریکا پایان دوران مبارک را کمتر مورد توجه قرار می دهد. یکی از نمایندگان رژیم صهیونیستی اخیرا در این باره اظهار داشته است که آمریکاییها و اروپاییها درباره واکنشهای عمومی در جهان عرب به وجد آمده اند و علایق اصلی خود در منطقه را فراموش کرده اند.

سیاستمداران مهم اسرائیلی نیز تا به حال محتاطانه نسبت به تحولات مصر اظهار نظر کرده اند چرا که برای این رژیم امکان هیچ گونه نفوذی در این جریانات وجود ندارد. بزرگترین نگرانی در این میان برای رژیم اشغالگر قدس این است که بعد از مبارک یک حداقل حکومت منتقد اسرائیل در قاهره قدرت را در دست خواهد گرفت.

نویسنده در ادامه با اشاره به تکیه اسرائیل به حمایتهای مصر در منطقه برای پیشبرد علایق خود در دوران سی ساله حکومت حسنی مبارک نوشت : سقوط مبارک به مفهوم این است که در آینده در قاهره یک حکومت دیگر با دید انتقادی نسبت به رژیم صهیونیستی روی کار خواهد آمد. اسرائیل در میان مردم مصر منفور است. به این ترتیب سیاستمدارانی که دید انتقادی تری نسبت به اسرائیل دارند شانس بیشتری برای رسیدن به قدرت در مصر را دارند.

نویسنده در بخش دیگری از این مطلب می گوید : به این ترتیب برگزاری انتخابات بر پایه دموکراسی در کشورهای منطقه می تواند در پایان اسرائیل را در منطقه منزوی کند.

نویسنده در پایان تصریح کرد : اسرائیل از تکرار شدن انقلابی همچون انقلاب اسلامی ایران در مصر هراسان است . قبل از سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران در سال ۱۹۷۹ هیچ کس در غرب باور نمی کرد که این رژیم سقوط کند، اما امروز یک جمهوری اسلامی در ایران حکمفرماست.

تحلیل : خبرگزارى مهر www.mehrnews.com


  • دانلود فیلم
  • خرید vpn